Instrumente muzikore popullore


comments

Ta ruaj informacionin? Forumi Kultura Folklori shqiptar Vegla te muzikes popullore. Tema: Vegla te muzikes popullore. Oh te flm per keto foto kaq te bukura qe solle ketu.

Me keto te fundit na ktheve kohen prapa, e na fute ne mendime. Summertime, and the livin' is easy Lahuta Eshte nje vegel popullore me hark dhe me nje korde te perbere prej qimeve te kalit. Trupi i lahutes behet nga nje cope e vetme druri panje, arre, etj. Kasa ka trajt gjysem sferike dhe mbulohet me lekure te rregjur e cila mberthehet ne anet e saj me kunja druri.

Harku i lahutes behet zakonisht nga druri i thanes, qimet lyhen me rreshire pishe. Lahuta shpesh here eshte e zbukuruar me simbole kultesh te lashta si koka e dhise, gjarpri, ose figura historike etj. Timbri i lahutes eshte hundor dhe pershtatet shume mire me permbajtjen e kengeve epike. Me lahute luhen hyrjet, interludet dhe shoqerohet ne menyre heterofonike kengetari. Shpjegimi per qiftelin me duket disi jo i plote. Qiftelia nuk quhet dyzen,dyzen dmth,me akordu,karadyzen eshte vegel tjeter qe i thon edhe prim.

Duhet shpjeguar se nga e kane marr qiftelin shqiptaret dhe ne cilen kohe eshte perdor deri me sot. Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

Rapsodi D. The Colascione was mentioned for the last time when the Brescian brothers Colla gave concerts in various towns of Europe in the second half of the eighteenth century, in order to popularise "two entirely new instruments".

By that time the instrument must have so far fallen into disuse that its previous existence had been forgotten. Vizatimi i njezete paraqet nje rapsod me cifteli ngjitur. Ndoshta eshte Domenik Kola qe permendet ne dy librat e cituar.Spiro J. Shetuni, Universiteti Winthrop.

Instrumenti muzikor

Elshekova Kaufman Oliver Strank [U. Nje studim kryeveper prej profesionisti. Nje vezhgues i holle dhe intensiv i kenges popullore,i paisur me nje kulture per tu pasur zili. Gjithcka eshte shqip. Ku ke qene me pare o Spiro Shetuni,se na mbyten pallavrazhijte,te pa kulturet,te siperfaqshmit,llustraxhijte me bojra perendimore. Shkrim me medikoker nuk mund te shkruhej.

Autori dallohet qartesisht qe ka mbledhur opinione lart e poshte sidomos tek pseudo studiues te demokracise kryesisht nga ata qe kane diploma te shkolles se larte pa mbaruar ende te mesmen.

Me saktesisht diploma plepash. Qartesisht ketu ne kete shkri nuk gjendet asnje detaj sqarues i mirefillte. E nis me Muziken e ashtuquajtur geg ,por pa percaktuar ne vetvete pse quhet gege,silen kulture perfaqson ne origjine ,sepse etnokultura ose etnofolku o autor malokorist,eshte pasqyra e shpirtit te etnise qe e percjell. Qe te flasesh per etnite ne fjale duhette dish origjinen bazike se nga vjen e qysh eshte formuar ajo etni.

instrumente muzikore popullore

Gje qe ti nuk e ben sepse je nje medioker i rendimte pa bagazhin e duhur tejapesh nje shpjegim te tille ,dukesh si nejfare personazhi i facebookut i quajtur Arban Blandi ne kete shkrim.

Personazh i rrem e manipulator edhe pa bagazhin as te nivelit fillestar per te dhene nje opinion te titjin. Figura ilustruese e shkrimit eshte nje instrument kaukazo turkmen i quajtur Cifteli. Eshte nje instrument jo i adaptuar nga popullsite ilirike por i ardhur me etnine qe ndodhet sot ne keto troje ilirike.

I ardhur me fiset turkmene te ashtuquajtura vllaho komane. Nendega e Toskeve eshte ajo qe quhet Laberi. Etnokultura e tyre eshte toske ne baze por e perzier me dydnjet vllahike bizantine. Kjo dallohet lehtesisht ne te foluren dialektore te tyre ,por edhe ne stilin e kendimit shumezereshe labe. Kemi dhene e kemi marre jemi perzier e jemi ndare sipas rastit.Ta ruaj informacionin?

Forumi Kultura Folklori shqiptar Vegla te muzikes popullore. Tema: Vegla te muzikes popullore. Njihet edhe me emrat: dyzen, karadyzen, ne disa raste e quajne edhe me emrin e tamrres ose tamburase. Ka tri pjese: kupa, kapaku dhe bishti, madhesite dhe trajtat ndryshojne sipas krahinave. Bishti eshte i ndare ne 11 deri 13 perde.

Zakonisht akordohet ne kuart, perdoret gjithashtu edhe ne sekonde, lart dhe poshte, kuinte, unison dhe septim. Penda zakonisht nxirret nga lekura e trungut te qeshise.

Autocad online jobs

Loja perqendrohet ne telin e pare, teli i dyte perdoret si mbeshtjetje ritmike harmonike ne trajten e isos. Ka edhe raste qe teli i dyte i ciftelise perdoret per kalimet e veshtira melodike, kryesisht nga instrumentist virtuoze. Ne repertorin e ciftelise perfshihen kenget lirike, shoqerohen dhe vallet. Me te luhen gjithashtu pjese instrumentale solistike, te krijuara posacerisht per kete vegel, si dhe pjese te krijuara per vegla te tjera fyelli, bishnica, zumarja.

Ciftelia kombinohet bukur me vegla popullore te gjinive te ndryshme si gjethi, zumaraja, bishnica, bilbili, sharkia etj. Ciftelia eshte perdorur tradicionalisht kryesisht ne Kosove, krahinat e Veriut, Veri-Lindjes, por zbret deri ne krahinat e Shqiperise se Mesme dhe pjeserisht ne disa krahina te Jug-Lindjes se Shqiperise. Ka kasen te punuar nga nje cope e vetme druri dhe bishtin e gjate me 14 perde. Perdoren edhe tipa te tjere sharkie, deri me 12 tela dhe 22 perde.

Tingujt e sharkise jane te thelle dhe kumbues. Me sharkine shoqerohen ne menyre heterofonike nje pjese e mire e kengeve lirike dhe epike, te kenduara nga burrat, si dhe valle te ndryshme popullore.

Shquhet si nje nder veglat me komplekse, perdoret e vetme ose ne formacionet orkestrale si vegel kryesore. Loja perqendrohet kryesisht mbi telin e pare, dy te tjeret mbajne iso.Slideshare uses cookies to improve functionality and performance, and to provide you with relevant advertising.

If you continue browsing the site, you agree to the use of cookies on this website. See our User Agreement and Privacy Policy. See our Privacy Policy and User Agreement for details. Published on Sep 16, SlideShare Explore Search You. Submit Search. Home Explore. Successfully reported this slideshow. We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Muzika dhe instrumentet. Upcoming SlideShare. Like this presentation? Why not share! Embed Size px.

instrumente muzikore popullore

Start on. Show related SlideShares at end. WordPress Shortcode. An An Follow. Full Name Comment goes here.

Are you sure you want to Yes No. Ermira Daci. Lavoratore autonomo at Lavoratore autonomo. Denaida Taragjini. Show More. No Downloads. Views Total views.

Muzikë - instrumente muzikore - tregti

Actions Shares. No notes for slide.

instrumente muzikore popullore

Muzika dhe instrumentet 1. Instrumentet dheMuzika Instrumentore nga Lashtesia ne Rilindje 2. Kjo mund te krahasohet dhe me vete procesin e gjate te gjuhes se folur.Slideshare uses cookies to improve functionality and performance, and to provide you with relevant advertising.

If you continue browsing the site, you agree to the use of cookies on this website. See our User Agreement and Privacy Policy. See our Privacy Policy and User Agreement for details. Published on May 20, SlideShare Explore Search You. Submit Search. Home Explore. Successfully reported this slideshow. We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Mydaq bode analyzer

Projekti me instrumente muzike. Upcoming SlideShare. Like this document? Why not share! Embed Size px. Start on. Show related SlideShares at end. WordPress Shortcode. Published in: Education. Full Name Comment goes here. Are you sure you want to Yes No.

Muzika tradicionale qytetare: Stile muzikore themelore (I)

No Downloads.Slideshare uses cookies to improve functionality and performance, and to provide you with relevant advertising. If you continue browsing the site, you agree to the use of cookies on this website. See our User Agreement and Privacy Policy. See our Privacy Policy and User Agreement for details. Published on Dec 16, SlideShare Explore Search You. Submit Search.

Home Explore. Successfully reported this slideshow. We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime. Muzik - Instrumentet muzikore. Upcoming SlideShare. Like this presentation? Why not share! Embed Size px. Start on. Show related SlideShares at end. WordPress Shortcode. Erdi Dibra Follow. Published in: Lifestyle. Full Name Comment goes here. Are you sure you want to Yes No.

Kejsid Mala at shofer kamioni. No Downloads.

instrumente muzikore popullore

Views Total views. Actions Shares.They just lost outright at home as double-digit favorites to the Bulls last night.

Jordan kawaguchi db

The Lakers will be playing just their 2nd game in 6 days and will have plenty of energy. They are coming off a 107-104 upset win in Philadelphia as 8. The Lakers are 5-0 ATS in their last five meetings in Charlotte. The underdog is 20-6-1 ATS in the last 27 meetings. Give me the Lakers. I had my eye on the Lakers in this matchup after they pulled out that big road win at Philadelphia on Thursday.

Instrumentet muzikore

That's the kind of win that can get a team going. More than anything, I'm not a big fan of this Hornets team. Charlotte is just 1-6 in their last 7 and are in a brutal spot here playing on no rest after an overtime game last night, where they lost to a Bulls team that's arguably the worst team in the league.

With Kaminsky and Zeller both out with injuries and Jeremy Lamb questionable with a ankle injury, I just don't think Charlotte will have enough gas in the tank to be competitive here. Note that all 5 starters logged at least 33 minutes, with 4 of the 5 racking up at least 42. I'll take the points, but I really like LA to win here outright. They just ended their 10-game losing streak with a 119-111 (OT) victory at Charlotte.

Look for them to take a sigh of relief now and relax after ending that skid.

Potluck ideas indian

But the Bulls will also be fatigued, obviously. They will now be playing the 2nd of a back-to-back and their 3rd game in 4 days. Robin Lopez played 43 minutes, Kris Dunn 4, Justin Holiday 39, Lauri Markkanen 34 and David Nwaba 32 last night. Meanwhile, the Knicks come in well-rested and ready to go. They have had two days off since a 99-88 home win over Memphis on Wednesday. They just recently got a healthy Kristaps Porzingis and Enes Kanter back in the lineup.

New York is 7-2 ATS in its last nine vs. The Knicks are 5-1 ATS in their last six games following a win of more than 10 points.


comments on “Instrumente muzikore popullore

    Balkree

    Sie lassen den Fehler zu. Es ich kann beweisen. Schreiben Sie mir in PM.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *